Přečteno v červenci 2017

13. srpen 2017 | 13.00 |

Červenec se rozjel trochu pomaleji, ale nakonec 8 přečtených knížek a polovina z toho za 5 hvězdiček, takže paráda. :- ) 

read_july

1) Paula Hawkins – Into the Water

  • český název: Do vody

V tůni Drowning Pool v městečku Beckford zemřelo v průběhu věků několik žen za nevyjasněných okolností. Nejnověji k nim v průběhu jednoho roku přibyla středoškolačka Katie a svobodná matka Nell, kterou příběhy Drowning Pool fascinovaly a chtěla je publikovat. Někteří obyvatelé Beckfordu ale možná měli zájem na tom, aby se pravda nikdy nedostala na veřejnost...

Into the Water se pro mě rozjíždělo dost pomalu. Prvních asi 150 stránek mě ten příběh nijak extra nezajímal, což zvlášť u tohoto žánru není moc dobré znamení. Ale pak jsem si tu knížku začala dost užívat ne jako detektivku, nýbrž jako psychologický thriller. Maloměsto plné problematických vztahů a nevyřešených tragédií, z nichž některé se už možná ani rozlousknout nepodaří. Anebo podaří? Na tempo vyprávění jsem si pak zvykla a na konci se objevilo i napětí.

Příběh je vyprávěný z pohledu zhruba tak 12 lidí buď v první, nebo ve třetí osobě, což kupodivu nebylo matoucí a nepovažovala jsem to za zbytečné – třeba u Leny, které během jednoho roku umřela kamarádka (Katie) a matka (Nell), byl dost velký kontrast mezi tím, co prožívala a co dávala najevo navenek, takže ich-forma sedla. Hlavní vypravěčkou je Jules, Nellina sestra, jejíž pasáže mají často formu promluvy k Nell.

Z knížky jsem měla dost jiný zážitek než z Dívky ve vlaku – od té jsem se nemohla odtrhnout a byla jsem vzhůru někdy do čtyř do rána, abych ji dočetla. V Into the Water se mi ale víc líbil styl psaní a vývoj postav; přišla mi víc přemýšlivá, atmosferická a taková uzrálejší.   

HODNOCENĺ: 4/5

* * * * 


2) Sarah J. Maas – A Court of Thorns and Roses

  • český název: Dvůr trnů a růží

"Příšera odvleče holku do své vílí říše a pak po sobě očividně začnou toužit. No a, proč bych to měla číst?" To jsem si říkala ještě před pár týdny... Kromě Harryho Pottera vlastně moc fantasy nečtu a ta anotace mě zas tak nezaujala, ale na booktube o tom všichni pořád mleli (a většinou pochvalně), tak jsem si řekla, že to teda zkusím. A jsem fakt ráda, že jsem do toho šla.

Líbil se mi styl psaní i postavy a jejich vývoj, takže všechno dobře fungovalo. Druhá část byla dost napínavá, ale mně dost vyhovovala i ta první pomalejší část, která dobře vybudovala půdu pro to, co přišlo potom. K dějové lince a některým scénám by se možná našly nějaké výhrady (na Goodreads je jich plno), ale na ně moc nejde reagovat bez spoilerů, takže jen řeknu, že mně tam nevadilo nic do té míry, aby mi to zabránilo si knihu VELMI užít, a už se moc těším na další díl.

HODNOCENĺ: 5/5

* * * * * 


3) Haruki Murakami – Útok na pekárnu

Knížečka obsahuje povídky Útok na pekárnu a Druhý útok na pekárnu. Někdo už možná ví, že H. Murakami je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a četla jsem už toho od něj česky/anglicky hodně, a tak některá jeho díla posuzuju v kontextu jeho tvorby jako "dobrý, ale na Murakamiho trochu slabší". A to je přesně tenhle případ. Bizarnost povídek přechází až do tragikomičnosti a nejsou špatně napsané, ale holt to autor umí daleko líp, tohle je jen taková jednohubka. 

HODNOCENĺ: 3/5

* * * 


 4) Anne Frank – Deník

Konečně jsem dohnala tenhle rest školní četby. Bylo to čtivé, místy v rámci možností nečekaně vtipné a místy smutné, když jsem měla tendenci počítat, kolik jim ještě zbývá času, s vědomím, jak dopadnou Anniny optimistické představy a plány. Její přání stát se spisovatelkou se splnilo alespoň tímto způsobem. Trochu mě mrzí, že jsem si tenhle deník nepřečetla daleko dřív; je zajímavé, jak mají mnohé dívenky z různých zemí a v různých dobách podobné pocity. 

HODNOCENĺ: 5/5

* * * * *


5) Patrick Ness – The Rest of Us Just Live Here

  • český název: My ostatní tu prostě žijem

Chtěla jsem zkusit něco od tohoto autora, ale nechtělo se mi do Volání netvora, tak jsem si půjčila tuhle. Knížka si dělá srandu z příběhů s "vyvolenými" teenagery s cool jmény (nazvanými indie děti), kteří musí každou chvíli zachraňovat svět. Jejich dějová linka je v každé kapitole shrnula do pár vět a jinak jsou hlavními postavami "nevyvolení" středoškoláci, kteří řeší vztahy, problémy a doufají, že stihnou dodělat střední, než indie děti v zápalu boje zase vyhodí školu do povětří. Objevují se zde například témata sexuální orientace, obsedantně-kompulzivní poruchy a anorexie.

Knížka má zajímavý koncept, bavila mě a od Patricka Nesse si klidně přečtu i něco dalšího. 

HODNOCENĺ: 4/5

* * * *


6) Nick Hornby – A Long Way Down

  • český název: Dlouhá cesta dolů

Knížky Nicka Hornbyho jsou obvykle zábavné, což A Long Way Down byla taky, i když měla vážnější námět než jeho jiná díla. Čtyři různorodé postavy se na Silvestra potkají na oblíbeném místě sebevrahů. Tu noc nakonec nikdo ze střechy neskočí, ale nic není rozhodně vyhráno. Martin: televizní moderátor, který se zapletl s nezletilou a přišel kvůli tomu skoro o všechno. Maureen: osamělá žena, která se už dlouhá léta sama stará o těžce postiženého, nic nevnímajícího syna. Jess: bláznivá puberťačka s komplexy a nevyřešenou rodinnou tragédií. JJ: mladý hudebník po rozchodu, kterému se zbořily představy o zářné budoucnosti. 

Kniha je plná ironie, suchého až černého humoru a komicky absurdních situací vyplývajících z rozdílnosti členů nově utvořené čtveřice. Zkrátka Hornby nezklamal.

HODNOCENĺ: 4/5

* * * *


7) Karel Michal – Bubáci pro všední den

Tuhle knížku jsem si dovezla z Colours of Ostrava za 20 Kč a je to klenot. Obsahuje sedm povídek o střetnutí postav žijících za socialismu s nadpřirozenými bytostmi a úkazy. "Bubáci" navzdory svým schopnostem způsobují jejich objevitelům spíše problémy, už jen kvůli tomu, že režim jejich "strašení" rozhodně není nakloněn. Povídky jsou dobře napsané a hlavně jsou fakt vtipné, u některých jsem se smála nahlas ve vlaku (Mrtvá kočka, nejlepší). Vřele doporučuju!

HODNOCENĺ: 5/5

* * * * *


8) Viktor E. Frankl – Man's Search For Meaning

  • český název: Člověk hledá smysl: úvod do logoterapie

Malá knížečka s velkým obsahem. Rakouský psychiatr Frankl rozebírá v první části Zkušenost z koncentračního tábora psychologii vězňů jako jedinců a jako skupiny. Vypráví, proč se před odvedením nepokusil utéct a co ho pohánělo snažit se den za dnem o přežití. V druhé části Základní pojmy logoterapie seznamuje čtenáře s touto metodou, která má ve středu zájmu smysl (života). Bylo to moc zajímavé čtení, zvlášť v kontextu nedávno přečtené knížky o sebevrazích.  

HODNOCENĺ: 5/5

* * * * *


Tak to by byl konečně souhrn čtení za červenec, ale kdy se dostanu třeba k článkům z dovolené, to netuším. :- ) Co vy, čtete v létě spíš míň, nebo víc než jindy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Přečteno v červenci 2017 chaostheory®pismenkuje.cz 13. 08. 2017 - 15:30
RE(2x): Přečteno v červenci 2017 brutally-honest 13. 08. 2017 - 15:50
RE: Přečteno v červenci 2017 hroznetajne 29. 08. 2017 - 21:03
RE(2x): Přečteno v červenci 2017 brutally-honest 29. 08. 2017 - 21:21
RE: Přečteno v červenci 2017 rebarbora 03. 09. 2017 - 18:16
RE(2x): Přečteno v červenci 2017 brutally-honest 03. 09. 2017 - 18:42
RE(3x): Přečteno v červenci 2017 rebarbora 03. 09. 2017 - 19:09
RE(4x): Přečteno v červenci 2017 brutally-honest 04. 09. 2017 - 14:06