Adventní Olomouc a Chomout

20. prosinec 2016 | 17.30 |

O jedné adventní sobotě jsme podnikli výlet do našeho oblíbeného města. Cílem byly trhy, pivovar, další trhy, další pivovar... prostě předvánoční variace na ověřenou klasiku.

DSC_0043

Olomouc (a okolí) jsem si zamilovala na minidovolené před dvěma lety, kdy jsme se tam měli fakt krásně. 

DSC_0103 DSC_0132DSC_0140DSC_0148DSC_0098DSC_0149

DSC_0135DSC_0137

Svatokopecké pivo je pecka.

Byla jsem nadšená centrem bez davů turistů, místními parky a pivovary a tím, že se dá všude dojít pěšky a i v pajzlech mají něco ze svaté trojice Holba, Zubr, Litovel (na rozdíl od v Čechách obvyklého Staropramenu, Kozla a Plzně). Tohle město je jedním z horkých favoritů v případě, že bychom šli zkusit žít někde jinde než v Praze. (A taky: teplo, léto, dovolená, uáá.) No nic.


Tentokrát sice v Olomouci chybělo slunce a přebývaly davy na náměstích, ale i tak jsme se měli dost dobře. Po příjezdu jsme absolvovali nezbytnou projížďkou tramvají na nějakou konečnou – Neředín, Krematorium. Na zdejších konečných je sympatické to, že je to stejně do města kousek, žádný výlet na hodinu. Vypadalo to, že je tu dost nových bytů, ale nevím, jestli by to bylo to pravé místo. Následuje tematický bleskový skok...

DSC_0023

Ten jsem tam nějak nečekala.

Z Neředína jsme přejeli na výstaviště Flora, kde jsme byli poprvé. Bylo toho tam mraky, nějaké venkovní klasické trhovní stánky, ale mě víc zaujaly ty vnitřní se spoustou vánočních i nevánočních blbostí, protože tam bylo teplo. S občerstvením jsme to nijak nepřeháněli (jen bábovička v podobě muffinu a mini koláček), protože jsme se chystali na oběd, ale třeba tohle stanoviště vypadalo fakt lákavě.

DSC_0025

Soutěž: najdi na následujících obrázcích pána v čepičce prodávající metalová trička.

DSC_0029

DSC_0031

Na trhách jsme nakoupili: ručně dělanou čokoládu (já pro L.), teplé ponožky s jeleny (L. pro mě). A izolepu. To je dost dobrý skóre. 

Nelze vynechat bizarní příhodu z přilehlého parku (hlavní cesta pro pěší). Si tak vykračujeme a najednou na nás protijedoucí paní na kole něco volá a prý: "Já jsem si myslela, že jste policajti, jak jste celý v černým, tak jsem seskočila, hahaha!" Tak dík. :- D 

DSC_0032

A během 15 minut jsme se díky MHD ocitli na venkově jménem Chomoutov, kde se nachází tento krásný baráček. Pivovar Chomout. 

DSC_0036

Probíhaly zrovna zabijačkové hody, čehož jsme zas tak nevyužili a poobědvali jsme krůtí vývar a steak s grilovanou zeleninou (mňam) a pulled pork burger (z toho jsem měla akorát asi dva hranolky a byly dobrý).

DSC_0034

DSC_0035

Na druhém fotu je v rohu vidět roztomilý pivní lístek, ze kterého jsme společnými silami vyzkoušeli snad všechno. Chutnala mi světlá dvanáctka Ležák (ok, tak podle stránek 11,9), ale i desítka byla fajn. Dále měli tmavý speciál Švarc, u kterého vyhrožovali, že chutná jako kafe, tak jsem si ho nedala, ale zas tak kávový mi nepřišel, tak bych ho bývala zvládla taky. U zimního ale mě nejvíc zaujal popis barvy "dozlatova vypečené vánočky", ale byl trochu hořčí než vánočka. :- ) V pivovaru je příjemné prostředí, příjemná obsluha a dost dobré jídlo a pití, takže dvěma slovy super a doporučuju. 

DSC_0033

DSC_0037

Poetická cesta zpět.

Ze zastávky Tržnice jsme došli na Dolní náměstí a odtud na Horní náměstí, kde to vypadalo, že se tam sjel celý Olomoucký kraj. A pár pražských náplav, že jo. Já tenhle sport zahrnující prodírání se davama ke stánkům s horkými alkoholickými nápoji obvykle neprovozuju, tak mi vyhovovalo, že jsme zvládli celkem rychle prohlídnout si stánky (a nic si nekoupit), dát si punč (L.) a horké jablko (já) a poslechnout si pár písniček Beatles Revival (to ty davy asi ještě znásobilo, odpoledne tam na Michal David Revival tolik lidí asi nebylo, doufám...). Oáza v podobě vyprázdněné ulice a pivovaru Riegrovka byla od náměstí jen pár kroků. 

DSC_0040

DSC_0042

Riegrovka je takový městský pivovar (ale naštěstí ne turistický) s velkou kapacitou, kde jsem si dopředu vyhlédla višňový speciál, jenže po tom jablku jsem měla chuť naopak na něco hořkého, tak jsem si dala světlou dvanáctku, která byla celkem fajn, lepší než přítelova dvanáctka Tamara, která ho moc neoslovila. Nabídka jídla je taková ta pivovarská, plno smaženého a spol., a jelikož se hodilo jen něco malého, objednali jsme si bramborák s pikantním zelným salátem. Malý sice nebyl, ale dobrý jo. :- ) Tak za mě celkem fajn místo, klidně bych tam někdy vyzkoušela další piva a nějakou pivovarskou prasárničku. I když při další návštěvě Olomouce bych ráda zašla opět do Svatováclavského pivovaru, který má zas takovou komornější atmosféru. Jojo, tahle oblast není pivovarově vůbec marná. :- ) 

DSC_0045

DSC_0046

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Adventní Olomouc a Chomout leňule 25. 12. 2016 - 16:52
RE(2x): Adventní Olomouc a Chomout brutally-honest 27. 12. 2016 - 14:25
RE: Adventní Olomouc a Chomout tlapka 27. 12. 2016 - 12:31
RE(2x): Adventní Olomouc a Chomout brutally-honest 27. 12. 2016 - 14:32
RE: Adventní Olomouc a Chomout Švihlík václav 13. 02. 2017 - 09:05
RE: Adventní Olomouc a Chomout Švihlík václav 13. 02. 2017 - 09:12